Otse põhisisu juurde

Aastavahetus Roheneemesaartel otselennuga Riiast

27.12.2022
Riia 01.00 - 08.20 São Vicente
01.01.2023
São Vicente 15.00 - 03.35 Riia

Edasi-tagasi otselend Cabo Verdele, lennujaamamaksud, soe toit, pagas (13 kg äraantav ja 6 kg käsipagas) ja lennujaama turvatasu summas 31 eurot (TSA tax).

Otselend, transfeer ja 5 ööd 4* hotellis Blue Marlin Hotel kahekohalises toas hommikusöögiga. Hind sisaldab lennujaama turvatasu (TSA tax), ökoturismimaksu ja aastavahetuse õhtusööki koos jookidega. Ühese toa lisatasu kogu perioodi eest 100 €.

Riia lennujaama saabumine omal jõul! Esimene sissemakse 250 € reisija kohta. Broneeringu tegemisel palume sisestada PASSI, mitte ID-kaardi andmed ning tutvuda enne reisi peatükis "Reisist üldiselt" oleva olulisema infoga.

VÄLJA MÜÜDUD!

Kosmosest vaadates noolekujulisena näivad Roheneemesaared asuvad Atlandi ookeani kaguosas, jäädes Kanaari saartest 800 km lõunasse. Suurte turistihulkade poolt hõivamata ning troopilise kliima, päikese ja sooja ookeanivee hellitatud saarestik muutub tasapisi üha ihaldusväärsemaks sihtkohaks neile, kes on juba "kõike näinud ja igal pool käinud".

Cabo Verde on üks neljast Makaroneesia saarestikust, mis jäävad Gibraltarist läände ning millele vanad kreeklased andsid nimeks "õnnelikud saared" või "õndsate saared".

  • Cabo Verde

    Vulkaanilise päritoluga Roheneemesaared ehk Cabo Verde Vabariik koosneb kümnest suuremast saarest, millest üheksa on asustatud, ning kaheksast väiksemast saarekest, mis on tegelikult lihtsalt ookeanis seisvad kaljud.
    Saared jaotatakse vastavalt nende asukohale Aafrika mandri suhtes kahte rühma: Tuulepealsed saared on Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sali ja Boa Vista; Tuulealused saared on Brava, Fogo, Maio ja Santiago.

    Veealuste vulkaanide tegevuse ja laamade liikumise tulemusena kerkis saarestik Atlandi ookeani sügavustest välja mitu miljonit aastat tagasi ning saared omandasid mitmete tegurite koosmõjul erisuguse reljeefi. Ida poole jäävad Maio, Boa Vista ja Sali on tasased, kaetud poolkõrbelise taimestikuga ja laiade valgete liivarandadega. Ülejäänud asustatud saared, mis jäävad arhipelaagi lääneossa, on mägised ning nende reljeefi kujundavad valdavalt kustunud vulkaanid ja sügavad orud. Läänepoolsetel saartel ei puutu ookean kokku mitte laugete randadega, vaid lained peksavad vastu sealseid tuhandemeetriseid kaljusid.

    Saarestiku kõrgeim tipp on samanimelisel saarel seisev Fogo mägi, mis näitas aktiivse vulkaanina oma iseloomu alles 2014. aasta sügisel, kattes osa saarest värske laavaga.

    Cabo Verde kliima on oma päikese ja tuulega terve aasta vältel pea muutumatu. Keskmine temperatuur on +25 °C, mis ei kerki ka kõige kuumemal ajal sellest kõrgemale kui 10 kraadi. Ka ookean püsib siin pidevalt ligi +25 kraadi juures. Juulist oktoobrini kestab niinimetatud vihmaperiood, mis Rohuneemesaartel tähendab ühe kuu jooksul nelja päeva, mil võib vihma sadada ning ka siis on tõenäosus väike.

    Ajalugu

    14. sajandi suurte avastuste ajal jäid Rohuneemesaared Portugali meremeeste rajale, kelle oli saatnud Aafrika läänerannikut uurima Henrique Meresõitja. Suur osa saari sai oma nimed kaitsepühakute järgi, kel oli nende avastamise päeval nimepäev.

    1461. aastal rajati Santiagosse esimene püsiasula, millest sai Euroopa esimene Sahara kõrbest lõuna poole jääv ülemerekoloonia. Saarte asukoht sobis kenasti nii orjakaubanduseks kui ka vahepeatuseks remonti või uusi toiduvarusid vajavatele laevadele.

    Arhipelaagile on oma jala tõstnud ka Charles Darwin.

    1975. aastal sai saarestik Portugalist iseseisvaks, mis viis aga keeruka majandusliku olukorrani. Tööpuudus kasvas kiiresti ja riigist algas massiline väljaränne. Praegu elab saartel vähem inimesi kui viibib emigrandina mujal.

    Majandus

    Cabo Verde majandus toetub peamiselt teenindusele ja turismile, mis on kiiremini arenenud alles viimastel aastatel. Kahjuks ei leia maapõuest ka kasulikke mineraale peale soola, lubjakivi ja vulkaanilise tuha, mida kasutatakse tsemendi tootmisel. Ka põllumajandussaaduseid toodetakse vaid viiel asustatud saarel väikeses mahus ning ligi 90% vajalikust toidust tuuakse sisse. Kuigi 35% saarestiku elanikkonnast elab maapiirkondades, moodustab põllumajanduse ja kalanduse osatähtsus riigi sisemajanduse kogutoodangust 9%. Ligi 20% riigile laekuvast ja saartel ringlevast rahast tuleb aga välismaal elavatelt rahvuskaaslastelt, kes üritavad koju jäänud perede elu lihtsamaks muuta.

    Cabo Verde on siiski Aafrika "oivik", kes on liitunud WTO-ga, vähendanud tööpuudust, kelle koguprodukt ületab teiste piirkonna riikide koguprodukti keskmist taset, kes kuulub enim taastuvenergiat kasutavate riikide hulka – tuuleelektrijaamad on rajatud neljale saarele ja toodavad 30% riigis tarbitavast elektrienergiast, välisinvestorid on ehitanud mitu tehast, mis magestavad ookeanivett. Cabo Verde elanikel on Aafrika mandri kõrgeim haridustase (Lõuna-Aafrika Vabariigi järel).

    São Vicente

    São Vicente on üks Tuulepealsetest saartest, mis asetsevad järjestikku saarestiku põhjaosas. See on kaetud väikeste mäeahelike ja punakaspruuni liivaga. Vaid vähestel silmapaaridel õnnestub näha sealse madalavõitu akaatsia või aaloe rohelist värvi, kuna pika kuivaperioodi tõttu omandavad need kaitsevärvuse ja sulanduvad ümbritsevasse keskkonda.

    Saare kliima on äärmiselt kuiv, sageli on aastas vaid paar vihmast päeva. Saare kõrgeim tipp Monte Verde (750 m) on tavaliselt ümbritsetud kergest udust, mille kondensvesi niisutab kuivanud mäge, võimaldades rohul end ettevaatlikult kuiva maa seest välja pista. Mäe otsast avaneb avar vaade saarele ja uhkele Porto Grande lahele (mis tegelikult on vulkaanikraater), mille kaldal asubki saare pealinn Mindelo.

    São Vicentel, nagu ka teistel Rohuneemesaartel, võite minna mõnda eraldatud randa, kus võib näiteks ujuda, eksinud kilpkonna ookeani tagasi juhatada või purjelauaga sõita. Saare peamiseks vaatamisväärsuseks on pealinn Mindelo, kus elab ligi 90% saarlastest. Seda peetakse Cabo Verde kultuuripealinnaks. Kus mujal, kui just siin sündis ja elas vaest elu Cesária Évora, kuni tema talendi avastas juhuslikult Portugali talendikütt, misjärel sai naisest laulja, keda tuntakse paljajaladiiva ja mornakuninganna nime all. Siin on tema kodumaja, mille ehitamist sai diiva endale lubada üksnes vanuigi, ning nüüd oodatakse, millal avab riik siin kauaoodatud muuseumi.

    Mornad on lüürilised, enamasti aeglases tempos esitatavad meloodiad, mille tekstid on täis kirge. Need tekkisid 19. sajandi lõpus, kui neid esitati portugali kitarri saatel. Lood tegelevad armastuse, naiste idealiseerimise ning igatsusega möödunu ja kodumaa järele. Saarestikul viiakse läbi vajalikke toiminguid mornade kandmiseks UNESCO kultuuripärandi nimekirja just Cabo Verdele iseloomuliku nähtusena. Ent ilma selletagi kuuleb neid laule soojadel troopilistel õhtutel mõningates linna silmatorkamatutes kõrtsides.

    Santo Antão

    Naabersaar Santo Antão erineb São Vicentest olulisel määral, kuigi asub teisel pool Porto Grande lahte, kõigest tunnise laevasõidu kaugusel.

    Kohalikus sadamas sildudes pisut rusuvaid kuivi künkaid vaadates ei tule pähegi, et sellist pilti jagub vaid esimese mäekuruni. Sealt avanevad vaated võinuks inspireerida Jules Verne'i, kui ta kirjutas oma "Saladuslikku saart". Teravad kaljud vahelduvad sügavate orgudega, mida mööda looklevad ojad. Kõikjal ümberringi haljendab troopiline taimestik – banaani- ja mangopuud, papaiad, leivapuud, kohvipõõsad ning suhkruroog, millest valmib saare peamine ekspordiartikkel rumm. Kaljude jalamil ronivad kitsed ja mõne kivi juures ukerdab lehm.

    Tähelepanuväärne on sõit Porto Novo sadamast Ribeira Grande linnani – dramaatiline maastik võib panna õhku ahmima. Saar lõppeb otsa metsikute kaljujärsakutega, mille peal läheb kõvakattega tee, mil on laiust vaid ühele autole.

    Enamik Santo Antão elanikest elab saare põhja- ja idarannikul, kus asuvad saare pealinn Ribeira Grande, Ponta do Sol ja teised asulad.

    Saare lääneosa iseloomustavad kehvemad teed ja hõredam asustus, kuid siin on ammustest aegadest kasutusel olnud looduslik sadam – rohelusega ümbritsetud ja kaljudest kaitstud Tarrafal. Küll jääb see üsna kaugele põllulappidest, mille juurde võis rajada elumaju.

    Kohalik legend räägib, et kui Jumal lõpetanud maailma loomise, löönud ta rahulolevalt käed kokku ning mõned purud kukkunud märkamatult merre. Nendest saanudki siis Roheneemesaared. Isegi kui need purud kukkusid Jumala kätelt üheaegselt, siis on igal saarel oma lugu ja oma imed, millega tutvuda, kui soovida tutvust sobitada Aafrikaga.

  • Oluline teave Cabo Verdele reisimise kohta:

    Broneeringu tegemisel palume sisestada oma PASSI, mitte ID-kaardi andmed. See on vajalik turistide registreerimiseks enne riiki sisenemist ja reisikorraldaja FlyMeAway poolt teostatava lennujaama turvatasu (TSA tax) tasumiseks. Eesti kodanik ei vaja Cabo Verde lühiajaliseks külastamiseks viisat.

    Siiski peab iga riiki siseneja enne saabumist täitma Cabo Verde tervishoiuministeeriumi sanitaarkontrolli vormi.

    Kaasas peab olema pass, mis kehtib vähemalt 6 kuud pärast reisi viimast päeva.

    Lendu opereerib lennufirma SmartLynx Airlines lennukiga Airbus A320. Faros ja Gran Canarial toimuvad lennuki tankimised.

    Lennule lubatud: 6 kg käsipagasit + 13 kg äraantavat pagasit

    Lennu kestus:

    Riia – Faro 4 h 50 min

    Faro – São Vicente 4 h 20 min

    São Vicente – Gran Canaria 2 h 35 min

    Gran Canaria – Riia 6 h 00 min

    Reis on mõeldud kõigile, kellele pakuvad huvi uued riigi, kes soovivad avastada riike väljaspool Euroopat; neile, kellele sobib teistsuguse mentaliteediga inimeste arusaam mugavusest, korrast ja täpsusest; neile, kes on avatud kõigele ebatavalisele ja iseäralikule; neilegi, kes soovivad detsembris tunda nahal troopilist päikest ja sooja ookeanivett.

    Võrreldes teiste troopilise kliimaga Aafrika riikidega on Cabo Verde turvaline sihtkoht – pole ohtlikke loomi ega putukaid, pole nakkushaigusi (siiski on soovitatav juua poevett!) ega kõrget kuritegevuse taset (rahakotil hoidke siiski silm peal!).

    Õhutemperatuur: päeval 23–25 °C, öösel 19–20 °C

    Veetemperatuur: 20–21 °C

    Ilm: iga päev umbes 7 tundi päikesepaistet, hommikune udu selgineb keskpäevaks, vihma tõenäosus 4%, küllaltki tuuline

    Kaasa tuleks võtta: ujumisriided, randa rätik, UV-kiirguse vastased tooted, peakate, päikeseprillid, kerge jakk õhtusteks jalutuskäikudeks, soojem jope ja spordijalatsid, kui plaanid osaleda ekskursioonidel Santo Antão mägedes, pudel vett äraantavasse pagasisse, mida värskelt saarele jõudnuna juua.

    Kõne Cabo Verdest Eestisse kipub olema väga kallis (u 5 €/min) – seega soovitame seda vaid hädajuhul! Odavam on osta kohalik kõnekaart ja helistada koju Cabo Verde numbrilt.

    Elekter: 220 V – adapter pole vajalik

    Ajavahe: 3 tundi

    Valuuta: Cabo Verde eskuudo (CVE), ametlik kurss 1 € = 110 CVE, maksta saab ka eurodes. Kõige mugavam on kaasa võtta väikese nimiväärtusega eurosid. Kohalikku valuutat saab välja võtta ka sularahaautomaadist (üks neist asub Mindelo keskväljakul)

    Kodustele võib kingiks tuua Fogo saarel kasvatatud kohvi või kohalikku veini, Santo Antão saarelt pärit suhkruroorummi või kohalike käsitööliste loomingut.

    Taksot võttes on parem hinnas kokku leppida juba enne sisse istumist. Lennujaamas võib kokku puutuda kohalike töötajate tõelise aeglusega.

    Nende ridade kirjutamisel jõuab Google järgi Riiast Cabo Verdele lende vahetades kõige kiiremini 21 tunniga. Meie otselennuga on see võimalik alla 10 tunniga.

    Oluline!

    * Ookeanis ujudes tuleb silmas pidada tugevaid veealuseid hoovusi. Väikeseid lapsi ei tohiks jätta vee äärde üksi mängima.

  • VÄLJA MÜÜDUD!
    Vaata galeriid

    Blue Marlin Hotel hommikusöögiga

    8.8 /10
    Sisseregistreerimine: 14:00
    Väljaregistreerimine: 12:00

    4* hotell Blue Marlin asub São Vicente pealinna idaosas – kesklinna lähedal ja kauni vaatega Mindelo lahele. Praia da Laginha rand on vaid 400 m kaugusel, kuid supelda saab ka hotelli basseinis. Tubades on küte, konditsioneer, laiekraan TV, seif, föön, tasuta hügieenitarbed, minibaar ja wifi. Hotellis on baar ja restoran, kus pakutakse nii hommiku- kui õhtusööki. Rendiauto saab tasuta jätta hotelli kõrval olevale tänavale.

  • FlyMeAway Kaboverde tiešais lidojums
    Vaata galeriid

    Kultuuriprogramm – meie Mindelo

    27.12.2022 10.00 jalgsi hotellist
    Hind: 70 EUR
    Hind sisaldab: inglise keelt kõneleva giidi teenust, lõunasööki ja Cesária Évora muuseumi piletit.
    Vaata kirjeldust Sulge kirjeldus

    Ekskursiooni käigus jalutame läbi Mindelo kesklinna, et tutvuda eri rasside, kultuuride ja muusikastiilide segunemise parimate näidetega. Mindelo on kahe kolonisaatori – brittide ja portugallaste – arhitektuuri nägu ning see avaldub imelistes hoonetes ja selge paigutusega tänavates. Ekskursioonil külastame linna kahte peamist turgu, tutvume kuberneri palees asuva paljajaladiiva Cesária Évora muuseumiga, jalutame linnahalli kõrval oleval kirikuväljakul, mille ümber rajati kunagi esimesed hooned ja tänavad. Uudistame peatänavaid ja väljakuid, Lissaboni Belémi torni koopiat ja iidset tollihoonet, kus on koha leidnud Mindelo kultuurikeskus ja kunstnike ateljeed. Ekskursiooni lõpus ootab meid lõunasöök. Ekskursiooni kestus ~5,5 h.

    Sulge kirjeldus
    FlyMeAway Kaboverde tiešais lidojums
    Vaata galeriid

    São Vicente saaretuur

    28.12.2022 09.00 jalgsi hotellist
    Hind: 70 EUR
    Hind sisaldab: transporti, ingliskeelse giidi teenust, lõunasööki.
    Vaata kirjeldust Sulge kirjeldus

    Ekskursiooni käigus näeme São Vicente saare erinevaid maastikke alates imelistest randadest kuni kustunud vulkaanideni. Kõigepealt peatume Fortimi vaateplatvormil, kust avaneb panoraam Mindelole. Jätkame Monte Verde, saare kõrgeima tipuga, kust avanevad avarad vaated üle kogu saare; külastame Salamansa kaluriküla, kus harrastatakse lohesurfamist, ning Baía das Gatast, mille rannas toimub iga-aastane muusikafestival ning kus asuvad basseinid, mis on looduslikult ookeanist eraldatud ja milles saab ujuda. Näeme ka saare idaosas asuvat Calhau kaluriküla, kus asuvad kustunud vulkaanid ning kust paistab naabersaar Santa Luzia ja valge liivaga rand Praia Grande, mida jagub mitmeks kilomeetriks. Ekskursiooni kestus ~7 h.

    Sulge kirjeldus
    Mindelo õhtusöök restoranis Le Goût de Grills

    Õhtusöök öises Mindelos

    28.12.2022 20:00 jalgsi hotellist
    Hind: 50 EUR
    Hind sisaldab: õhtusööki (hinna sees aperitiiv ning pudel veini kolme inimese kohta või õlu või karastusjook) koos muusikaliste etteastetega.
    Vaata kirjeldust Sulge kirjeldus

    Cabo Verdele iseloomuliku restorani külastus. Õhtusöögi ajal naudime kohaliku elava muusika saatel Cabo Verde traditsioonilisi roogasid. Õhtusöögi kestus on orienteeruvalt 2 tundi.

    Sulge kirjeldus
    FlyMeAway Kaboverde tiešais lidojums Santo Antao
    Vaata galeriid

    Ekskursioon Santo Antão kirdeossa

    29.12.2022 07:15 hotellist
    Hind: 90 EUR
    Hind sisaldab: minibussi ja praami pileteid, ingliskeelse giidi teenuseid ja lõunasööki
    Vaata kirjeldust Sulge kirjeldus

    08:00 väljume praamiga Mindelo reisisadamast

    Sõidame minibussidega tutvuma saare kirdeosaga. Sõidame mööda nn Köieteed läbi Santo Antão saare, et näha Cova vulkaani ja ristimäge Pico da Cruz, kust avaneb vapustav vaade Paúli orule ning näeme ka troopilise ilmega külasid Ribeira Grande, Ponta de Sol, Paúl ja Fontainhas. Päeva lõpus suundume tagasi sadamasse.

    Hotelli jõuame ligikaudu 18.30. Ekskursiooni kestus on orienteeruvalt 11 tundi.

    Sulge kirjeldus
    FlyMeAway tiešais reiss uz Kaboverdi Santo Antao
    Vaata galeriid

    Ekskursioon Santo Antão saare edelaossa

    30.12.2022 07:15 hotellist
    Hind: 90 EUR
    Hind sisaldab: minibussi ja praami pileteid, ingliskeelse giidi teenuseid ja lõunasööki
    Vaata kirjeldust Sulge kirjeldus

    08:00 väljume praamiga Mindelo reisisadamast

    Sel ekskursioonil sõidame läbi Santo Antão edelaosa, nähes tee peal mustade kividega vulkaanilisi maastikke, putsolaani ehk vulkaanilisest tuhast moodustunud pinnasega väljasid, mille keskel üksikud väikesed külad. Vaatame Lagedose küla, kus edendatakse jätkusuutlikku turismi, samuti silmame kohalike astmikpõldude näiteid, millele on suurt mõju avaldanud tilkniisutussüsteemi loomine. Lõunatame mahetalus, kus meid kostitatakse kohaliku toodanguga (hinna sees kohalik vein ja troopiliste viljade mahl). Päeva lõpus suundume tagasi sadamasse.

    Ekskursiooni kestus on orienteeruvalt 11 tundi.

    Sulge kirjeldus
Tagasi
Up